W dzisiejszych czasach strony internetowe to zdecydowany must have, szczególnie jeśli myślimy o działaniach marketingowych dla swojej firmy na poważnie. Porządnie przygotowana witryna WWW stanowi bowiem podstawę dla innych kroków w świecie marketingu — to do niej kierują nas najczęściej płatne kampanie reklamowe, a także do niej odnośniki umieszczamy w komunikatach w mediach społecznościowych. Warto wspomnieć również o tym, że to właśnie strony internetowe stanowią wizytówkę, a nierzadko i pierwsze wrażenie o danej firmie. Jak powinna zatem wyglądać porządna i profesjonalna strona internetowa oraz co powinno się na niej znaleźć? Odpowiedzi na te pytania zawarliśmy w artykule poniżej!
Content zależy od funkcji, jaką ma pełnić witryna
Przy tworzeniu strony internetowej dla naszej marki powinniśmy przede wszystkim i na wstępie zastanowić się nad tym, jaką funkcję ma ona pełnić — wyróżniamy bowiem kilka rodzajów WWW, które w zależności od swojego typu, zawierają w sobie mniej lub więcej informacji oraz funkcjonalności. I tak, jeśli nasza strona ma być wyłącznie informacyjna, zamieścimy na niej krótkie i rzeczowe komunikaty pozwalające na szybkie i bezproblemowe odnalezienie przez użytkownika informacji, których potrzebuje. Jeśli stawiamy na witrynę-wizytówkę, powinny znaleźć się na niej przede wszystkim dane i informacje dot. naszej firmy, zaś strona internetowa ze sklepem online wymaga zdecydowanie więcej treści i funkcji — muszą się bowiem na niej znaleźć zarówno informacje dot. marki/sklepu, jak i produktów. Bogate są one zatem także w liczbę zakładek i podzakładek, gdzie poza informacjami umieszczane są także odpowiednie zdjęcia, ceny czy treści sprzedażowo-marketingowe.
Ważne elementy każdej strony internetowej
Warto wyróżnić kilka elementów, które bez względu na typ strony internetowej powinny znaleźć się na każdej profesjonalnie stworzonej witrynie.
- Po pierwsze — dane kontaktowe, czyli segment, którego najczęściej poszukują odwiedzający WWW. Dane kontaktowe umieszczone na stronie internetowej, to przede wszystkim element, który potwierdza wiarygodność firmy i niejednokrotnie stanowi wyznacznik pierwszego kroku do zaufania marce przez potencjalnego Klienta. W tej sekcji powinny znaleźć się co najmniej pełna nazwa i adres firmy, jej numer kontaktowy oraz adres e-mail. Dodatkowym atutem jest posiadanie formularza kontaktowego, który w szybszy sposób pozwala odwiedzającym na kontakt, a także odnośników do innych portali (w tym np. do mediów społecznościowych). Chcąc mieć pewność, że nasza witryna w stu procentach budzi zaufanie odbiorców, warto rozważyć także dodanie stosownych informacji dotyczących numerów NIP i REGON.
- Po drugie — o nas/o firmie. W tym miejscu powinniśmy w adekwatny sposób przedstawić siebie i swoje usługi/produkty, a także misję, cel i wartości, jakimi kieruje się nasza marka. Komunikaty powinny być budowane tak, aby nie pozostawiać cienia wątpliwości, dlaczego to właśnie nasza firma godna jest zaufania i wyboru, ale też musimy mieć na względzie przystępność tych informacji — muszą być one zrozumiałe. Bez względu na branżę, czy bardziej czy też mniej poważna, warto w tym miejscu również pokazać ludzką twarz firmy, szczególnie w dobie tak daleko idącej cyfryzacji, automatyzacji i robotyzacji. Pokaż, kim jesteś!?
- Po trzecie — przedstawienie usług/oferta. W zależności od tego, jakiego rodzaju prowadzimy działalność i jakiego typu tworzymy stronę internetową, oferta może być bardziej lub mniej rozbudowana i może mieścić się w jednym miejscu lub zostać podzielona na kilka zakładek. Bez względu jednak na typ i formę jej przedstawienia, oferta powinna zawierać dokładne informacje na temat usług i/lub produktów, które oferuje firma i nie pozostawiać żadnych wątpliwości. Stosowne informacje, które powinny znaleźć się w tym miejscu to na pewno nazwa, krótki opis i jeśli to konieczne, cena lub odnośnik do formularza kontaktowego w sprawie zapytania o wycenę.
- Po czwarte — czytelne menu. To pierwsze miejsce, gdzie ląduje wzrok odwiedzających witrynę, powinno być więc także maksymalnie dopracowane. Odbiorca musi wiedzieć, gdzie jest, a więc nie warto zbytnio eksperymentować tutaj z układem czy funkcjonalnościami — wszystko musi być przedstawione czytelnie i w przystępnej formie.
O czym jeszcze warto pamiętać
Poza wyżej wymienionymi elementami, które zdecydowanie możemy przypisać do kategorii „konieczne”, warto wspomnieć o innych, którymi warto wyposażyć strony internetowe. Na pierwsze miejsce wysuwa nam się tutaj odpowiednie zaplecze graficzne. Strony WWW są tym bardziej zachęcające, o ile posiadają odpowiednio dobrane grafiki, zdjęcia czy bannery — nie od dziś wiadomo, że żyjemy w czasach, w których dominuje obraz, często zastępujący treści pisane. Odpowiedni dobór materiałów wizualnych przyczyni się do wzrostu zainteresowania stroną i produktami/usługami, a użycie zdjęć nie pochodzących z zasobów stockowych z pewnością przyczyni się także do wzrostu zaufania nie tylko do samej strony internetowej, ale także do firmy. Kolejnym elementem, o którym warto wspomnieć są też przyciski CTA (z ang. call to action), które zachęcają do interakcji ze stroną WWW, przyczyniając się przy tym do odpowiedniej konwersji. CTA to najczęściej przyciski z chwytliwym hasłem reklamowym, zachęcającym do kliknięcia. W zależności od tego, ile czasu marka istnieje już na rynku, warto pokusić się także o sekcję z opiniami lub recenzjami zadowolonych Klientów. Budując tego typu sekcję nie tylko wzbogacamy naszą stronę o ciekawe elementy, ale także budujemy autentyczność firmy, stając się w oczach naszych odbiorów marką godną zaufania. Co więcej, w pewien sposób pomagamy także np. w podjęciu decyzji o zakupie produktu czy usługi u potencjalnego Klienta.
Posiadanie strony internetowej to, jak już wspominaliśmy, zdecydowany priorytet dla działań każdej firmy. Jej profesjonalne przygotowanie jednak nie jest przysłowiową „bułką z masłem”, dlatego warto powierzyć przygotowanie strony WWW specjalistom. Sprawdź ofertę dla stworzenia strony internetowej w Katowicach!