Nieczęsto się zdarza, że poradnikowa książka zostaje napisana w tak czytelny, konkretny i obrazowy sposób. Autorka Fast Text, Joanna Wrycza-Bekier udowadnia na każdej ze stu osiemdziesięciu stron, że doskonale wie, o czym pisze, prezentując swój warsztat pisarski w najlepszym wydaniu. To tak jak wtedy, gdy prelegent w swojej prezentacji na temat sztuki wystąpień publicznych zgrabnie przemyca wszystkie omawiane triki i dobre praktyki.
Fast Text to pozycja obowiązkowa dla wszystkich, którzy w swojej codziennej pracy posługują się słowem pisanym (zwłaszcza tym „internetowym”) i chcą nim oczarować swoich czytelników. Fast Text to filar umiejętności pisania copywriterów, social media managerów, specjalistów SEM. Fast Text to wreszcie bardzo przyjemny poradnik porządkujący dotychczasową wiedzę i praktykę na temat języka.
Nic dziwnego, że choć w internecie można opublikować tekst dowolnej długości, rozkwitają w nim formy krótkie. Tweety, facebookowe posty, nagłówki, slogany, opisy SEO, opisy produktów. Ale nie internet wylansował modę na zwięzłość. Krótkie pisanie ma długą historię.
W taki sposób zaczynamy naszą powtórkę z języka polskiego. Oprócz przypomnienia definicji i sposobów wykorzystania środków, takich jak paralelizm, kontrast, metonimia czy metafora, autorka przypomina nam także o kluczowej roli każdego, najdrobniejszego elementu tekstu, czyli… słowa! I tak oto dowiadujemy się, że dużo bardziej precyzyjnym, obrazowym słowem określającym ciasto będzie szarlotka, która od razu przypomina nam smak jabłek i cynamon, a dynamiczne czasowniki, takie jak szybuje, wiruje, pędzi czy skacze potrafią diametralnie zmienić charakter nudnego tekstu i zainspirować, pobudzić nas do natychmiastowego działania. Przymiotniki zaś mają magiczną moc modyfikowania znaczenia rzeczowników, na przykład pobudzają zmysły (szorstki, miękki, chrupiący) czy podkreślają korzyści (luksusowy, komfortowy, stabilny). Oczywiście oprócz „tych dobrych” słów, czasem używamy także „tych złych”, zgrabnie nazwanych wampirami energetycznymi, które wysysają potencjał tekstu. Przed nimi ustrzeże nas właśnie Fast Text!
Kolejne strony Fast Text nauczą nas, jak nie wpaść w pułapkę złej konstrukcji tekstu. Znajdziemy tu rady na temat tego, jak zaciekawiać faktami i stopniowo karmić czytelnika informacjami, nie podając mu wszystkiego na tacy już w leadzie. Każde kolejne zdanie ma wzmagać apetyt czytelnika tak, by nie chciał przerywać czytania. Z pomocą przychodzą nam różne proste triki, stylistyczne kleje, które pewnie wielu z nas stosuje nieświadomie: słowa, które wyjaśniają sens dalszego czytania, pętle poznawcze czy intrygujące pytania. Ciekawym zabiegiem autorki jest przytaczanie różnorodnych fragmentów tekstów, piosenek, wierszy czy sloganów reklamowych, a następnie propozycja ich modyfikacji zgodnie z ideą Fast Text.
Świat przyspieszył, a tekst musi dotrzymywać mu kroku. Czytelnik […] chwyta w locie strzępki zdań. W kilka sekund decyduje, co warto czytać. Gdy oko czytelnika pędzi po ekranie – liczy się każde słowo.
Poradnik Joanny Wrycza-Bekier, doktor nauk humanistycznych i certyfikowanej trenerki biznesu nie jest złotą receptą na sukces. Raczej przewodnikiem, inspiracją do pracy nad sobą. Zastanowienia się nad swoim językiem i codzienną pracą.
Pisanie, choć towarzyszy nam już od najmłodszych lat, wcale nie jest tak proste, jak się nam wydaje. Umiejętność dobrego pisania to warsztat i umiejętność, którą nie wszyscy posiadają, bo nieustannie trzeba ją rozwijać i trenować. Pisać dobrze, to pisać w sposób zrozumiały, ciekawy i… wbrew pozorom krótki! Dlatego nie przedłużając, polecam lekturę Fast Text. Jak pisać krótkie teksty, które błyskawicznie przyciągną uwagę autorstwa Joanny Wrycza-Bekier, a później… Trening, trening i jeszcze raz trening pisania! 🙂