Zastanawiasz się nad wyborem najlepszego programu graficznego do pracy? Chcesz obrobić zdjęcia, które trafią na Twoją stronę internetową? A może po prostu szukasz alternatywy dla Photoshopa? Przygotowaliśmy dla Was kilka różnych opcji godnych polecenia. Każda z nich oferuje nieco inne możliwości, ale spokojnie, z pewnością znajdziecie coś dla siebie!
1. Adobe Photoshop – tego programu chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Klasyka sama w sobie. Idealny do obróbki zdjęć, przygotowywania grafik np. na social media czy tworzenia bardziej zaawansowanych projektów do druku. Wraz z innymi programami pakietu Adobe, może stanowić doskonały zestaw narzędzi profesjonalnego grafika w agencji reklamowej, czy dziale marketingu danej marki.
Zalety:
- przyjazny użytkownikowi interfejs,
- wiele różnych, przydatnych funkcji,
- możliwość pełnej obsługi tabletów do rysowania,
- profesjonalna gradacja kolorów.
Wady:
- to program niełatwy do opanowania – czasochłonna nauka użytkowania,
- duże wymagania systemowe,
- drogi,
- nie oferuje corocznych aktualizacji.

2. CorelDraw – kiedyś był dostępny wyłącznie dla systemu Windows, teraz obsługuje także MacOS. CorelDraw to uniwersalne narzędzie do tworzenie grafiki zarówno rastrowej, jak i wektorowej. Za jego pomocą możesz więc podrasować swoje zdjęcia, stworzyć ilustracje, zaprojektować logo, a także projekt strony internetowej.
Zalety:
- łatwa obsługa i zarządzanie punktami krzywych,
- obsługuje wiele różnych formatów,
- interfejs przyjazny użytkownikowi,
- ma opcję jednorazowego zakupu.
Wady:
- ograniczona kompatybilność,
- powolna edycja map bitowych,
- niedokładny podgląd wydruku.

3. Adobe Illustrator – kolejna propozycja z pakietu Adobe. Absolutny klasyk w kwestii obróbki grafiki wektorowej. Stosowany do tworzenia logo i księgi znaków, ale także wszelkich wizualizacji materiałów reklamowych czy gadżetów reklamowych. Można go wykorzystać także na ekranach 8k. Posiada opcję stworzenia układu stron, przydatnego np. podczas projektowania katalogów.
Zalety:
- podstawowe narzędzie do projektowania wektorowego,
- profesjonalne i zaawansowane narzędzie, dające wiele możliwości,
- bezproblemowa integracja.
Wady:
- skomplikowane narzędzie, z którego trzeba się nauczyć korzystać,
- brak samouczków dotyczących tworzenia zaawansowanych projektów graficznych,
- ograniczone możliwości edytowania obrazu rastrowego.

4. Adobe InDesign – program idealny do tworzenia i składania materiałów poligraficznych. Przydatny kiedy chcemy zaprojektować katalog, broszurę, książkę itp. Może przydać się także np. w budowaniu brand booka. Do jego zalet należy możliwość eksportu do HTML, intuicyjny układ stron oraz możliwość wprowadzania elementów formularza (lista rozwijana, pole wyboru, pole tekstowe itd.) Dzięki technologii Sensei zintegrowanej z programem InDesign jest możliwość automatycznego układania i zmiany rozmiaru obrazów.
Zalety:
- możliwość otworzenia plików PMD,
- profesjonalna jakość tworzonych projektów,
- pełna integracja z innymi narzędziami pakietu Adobe.
Wady:
- ograniczone możliwości związane z projektowaniem stron internetowych,
- skomplikowana obsługa,
- zdarzają się awarie.

5. Sketch – to profesjonalne narzędzie do prototypowania i tworzenia projektów responsywnych, dostosowanych do różnych urządzeń i rozdzielczości ekranów. Pozwala na projektowanie interfejsów, aplikacji mobilnych i układów na strony internetowe. Sketch pozwala na obróbkę wektorów, dlatego też wdrażanie gotowych layoutów jest dużo łatwiejsze niż np. w przypadku wizualizacji stworzonych w Photoshopie. Program dostępny jedynie dla właścicieli urządzeń Apple.
Zalety:
- intuicyjny interfejs użytkownika,
- projekt opiera się na wektorach,
- posiada szeroką gamę konfigurowalnych wtyczek.
Wady:
- nie ma możliwości rysowania odręcznego,
- nie ma odpowiedniego wsparcia dla animacji,
- dostępny wyłącznie na systemie MacOS.

6. GIMP – jedyny darmowy program (pomijając darmowy plan Canvy) w całym zestawieniu. Dobry dla początkujących grafików. Działa na wielu systemach – Windows, Mac OS czy Linux. Posiada szereg funkcji do obróbki grafiki rastowej. Umożliwia retusz fotografii oraz bardziej skomplikowane manipulacje obrazem. GIMP pozwala na rysowanie własnych obrazów, tworzenie ścieżek, a nawet edycje do .pdf.
Zalety:
- program jest otwarty i darmowy,
- kompatybilny z innymi programami,
- dostępny na kilku systemach,
- możliwość eksportu obrazu w różnych formatach.
Wady:
- skomplikowana nawigacja,
- ograniczone możliwości projektowania 3D,
- ograniczone zarządzanie kolorami.

7. Canva – program online uwielbiany przez agencje reklamowe i freelancerów. I nie jesteśmy tutaj wyjątkiem🙂 Jeśli chcesz lepiej poznać możliwości tego programu, zobacz wpis o naszych trickach w Canvie. To bardzo łatwe w obsłudze narzędzie, dzięki któremu możemy szybko i sprawnie stworzyć grafikę do posta, relacji, prezentację, dokument .pdf, a także grafiki do druku – wizytówkę, plakat, czy kartkę świąteczną. Canva w wersji premium posiada również dostęp do zdjęć do użytku komercyjnego, a także ogromnej bazy grafik wektorowych, animacji, filmów i plików audio. A także sporo różnych przydatnych funkcji, jak usuwanie tła, wymazywanie niechcianych elementów czy nawet samodzielne generowanie obrazów przy użyciu AI.

Jesteśmy agencją, która może Ci pomóc w stworzeniu projektu graficznego czy strony internetowej. Katowice, Warszawa, Gdańsk – nie ma znaczenia, gdzie znajduje się Twoja firma. Skontaktuj się z nami i omówimy warunki naszej współpracy.